adwent       RORATY od poniedziałku do soboty o godz. 7.00.

Być może nie liczysz już, który raz rozpoczynasz Adwent liturgiczny w swoim życiu, by przygotować się na Uroczystość Bożego Narodzenia. Rok 2020 jest szczególny w każdym aspekcie naszego życia. Wielka pustynia naszego życia związana z limitami na Mszy św., duchowa łączność na Eucharystii za pośrednictwem mediów, ograniczone spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Zapewne ten rok to czas wielkiej weryfikacji także naszego spojrzenia na Mszę św. i naszego zaangażowania w kształtowanie wiary swojej i swoich bliskich. Mój drogi kochany Parafianinie i Przyjacielu. Otrzymujemy szansę, by rozpoczynający się czas Adwentu wykorzystać na pogłębienie i odnowienie naszego poziomu przywiązania do Chrystusa, szczególnie obecnego w Najświętszym Sakramencie, oddającego nam siebie w każdej celebrowanej Eucharystii. Zapraszamy Cię zatem do wykorzystania tej szansy w codziennej Mszy św. Roratniej. Czekamy na Ciebie, by razem z Niepokalaną Maryją przeżyć czas Adwentu i przygotować się prawdziwie do radosnego przeżycia Uroczystości Bożego Narodzenia. Poniżej przedstawiam inne zwyczaje, tradycje i symbole adwentowe, które warto odnowić w swoim życiu rodzinnym i osobistym. 

Msza św. roratnia

Polski Adwent, bogaty jest w zwyczaje religijne. Od XII wieku znana jest w Polsce adwentowa Msza św. ku czci Matki Bożej, zwana roratami. Podczas tej Mszy zapala się dodatkową świecę, przybraną w białą wstążkę,  symbolizującą Matkę Bożą, która jako gwiazda zaranna, jutrzenka poprzedziła przyjście na świat prawdziwej Światłości –  Chrystusa.

Wieniec adwentowy

Ten niemiecki zwyczaj znany jest w Polsce od ponad 160 lat.

Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece. Cała rodzina gromadząc się w kolejne niedziele adwentu przy wspólnej modlitwie zapala kolejne świece jako znak czuwania i gotowości na przyjście Jezusa.

Wspólna modlitwa adwentowa

Dawniej  cały Adwent starano się przeżywać we wspólnocie nie tylko rodzinnej, ale też i sąsiedzkiej. Gromadzono się by wspólnie odmawiać modlitwę różańcową, śpiewać pieśni adwentowe, a także pieśni o tematyce obyczajowej, które wzywały do życia zgodnego z Bożymi przykazaniami. Czytano  Pismo Święte, żywoty świętych i książki budujące wiarę.

Przygotowanie kolędników

Wiele osób w  czasie adwentu przygotowuje szopki i gwiazdy do chodzenia po kolędzie. Podejmuje się  próby do inscenizacji  Jasełek. Warto podtrzymać te piękne zwyczaje.

Dobre uczynki adwentowe

Pobożni katolicy wiedzieli, że trzeba przed Panem stanąć z dobrymi uczynkami, dlatego starano się podczas Adwentu wzajemnie sobie pomagać, szczególnie ludziom starszym i biednym. Pięknym zwyczajem była na wsi tzw. szara godzina. Pod wieczór, gdy już skończono codzienne zajęcia gospodarskie, gdy robiło się szaro, coraz ciemniej, wszyscy domownicy: dziadkowie, rodzice, dzieci, zbierali się w kuchni, najlepiej w pobliżu pieca. Nie palono jeszcze lampy. Rozważano w ciszy swoje życie, zastanawiano się nad nim, nie brakowało też cichej modlitwy. Starsi, szczególnie dziadkowie, opowiadali dzieciom, wnukom, jak to było dawniej, jakie były tradycje, zwyczaje; przypominali też dzieje naszej Ojczyzny.

Spowiedź adwentowa

Warto w naszej polskiej tradycji kultywować niektóre piękne zwyczaje, zwłaszcza udział w roratach; trzeba skorzystać z rekolekcji adwentowych i sakramentu pokuty,  przystępować do Komunii św. Możemy też we wspólnocie rodzinnej śpiewać pieśni adwentowe, razem modlić się i czytać Pismo Święte lub książki religijne i na ich temat rozmawiać. Warto też wyciszyć się, zrezygnować choć trochę ze słuchania muzyki czy oglądania telewizji  i w adwencie uczynić więcej dobrego niż to zwykle czynimy.

Św. Mikołaj

W pierwszej części adwentu, 6 grudnia przeżywany wspomnienie św. Mikołaja Biskupa, który zasłynął z wielkiej dobroci dla potrzebujących. Od wieków trwa tradycja obdarowania innych w tym prezentami.

Choinka świąteczna

Zwyczaj dekorowania drzewka świecidełkami przywędrował z Niemiec do Polski w XIX wieku. Dziś bez choinki nie wyobrażamy sobie świąt.

Choinka to nieodłączny element świąt, tak jak karp w wannie i aromat domowych wypieków.

Swoich zwolenników mają zarówno sztuczne drzewka, jak i choinki naturalne.

facebook

Msze Święte i nabożeństwa

Dni powszednie
7:00, 7:25
Niedziele i uroczystości
7:00, 9:00, 11:30, 15:00
Droga Krzyżowa
16:00
Nabożeństwo majowe
17:00

 

Kancelaria parafialna

Wtorek i czwartek
8.00-9.00
Piątek
15.00-16.00
Sobota
8.00-9.30

 

 

gosc radom

 

 

dr

 

 

plus

 

 

caritas radom